FANDOM


Niko Bellic
Resim
2

Niko Bellic

Görünüşler

Grand Theft Auto IV

The Lost and Damned

The Ballad of Gay Tony

Grand Theft Auto V

Tam Ad

Niko Bellic

Lakapları Nikolai, Nicky, Niko B, Jimmy, Niks, NB
Durum Canlı
Cinsiyet Erkek
Doğum Tarihi 13 ocak 1977 31 yaşında
Doğum Yeri Yugoslavya 
Uyruk Yugoslav / Sırp
Aile Milica Bellic (Anne), Roman Bellic (Kuzen), Josef Bellic (Erkek Kardeş), 
Ses Aktörü Michael Hollick

Niko BellicGrand Theft Auto IV'da canlandırılan karakterdir. Yugoslavya'da doğan Niko, sert çocukluk şartlarında büyümüş, gençliğini ise savaşlarda harcamıştır. Bu nedenle oyunda duygusal ve asi bir duruş sergiler.

BiyografiEdit

Çocukluk ve AileEdit

Niko13 ocak 1977 2 çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olarak Yugoslavya'da dünyaya geldi. Babası ağzı bozuk ve kaba birisiyd. Annesi Milica Bellic oğlunun böyle kötü bir ortamda büyümesinden rahatsızdı. 

Niko'nun Packie McReary ile arasında geçen bir konuşmada Josef isimli bir erkek kardeşi olduğu ve savaş sırasında öldüğü öğrenilir. Taking in The Trash görevinde geçen bir diyalogdanda anlaşıldığı üzere Niko, küçükken astronot olmayı düşlüyormuş. Dwayne Forge ile bir diyaloğunda ise Niko'nun 12 yaşına kadar elektriği olmayan bir yerde büyüdüğü öğrenilmiştir. Kate McReary ile arasında geçen bir konuşmadanda teyzesini / halasını / yengesini (Roman Bellic'in annesini) tecavüz edilmiş ve öldürülmüş bir şekilde bulduğu anlaşılıyor. Bu olay Roman'ın Amerika'ya gitmesinden bir süre sonra olmuş ve Niko, Roman'ın bu haberi öğrenirse perişan olacağını düşünerek annesinin bir yangında öldüğünü söylemiştir.

Bosna SavaşıEdit

Niko, Yugoslav Savaşı nedeniyle şiddetli bir ortamda büyümüş ve bununda etkisiyle asker olmuştur. Yugoslav Savaşı'nın 1991-1995 yılları arasında geçtiğini dikkate alırsak Niko o zamanlar 13-17 yaşlarındaydı. Niko 10 yıl önce ihanete uğradığını söylediğine göre bu tarih ise 1977-1978 yıllarına denk gelmektedir. Niko'nun savaşta bir pilot ve bir piyade olarak görev aldığıda Easy Fare görevinde belirtmiştir. Ayrıca savaş sırasında sayısız zulüm ve işkenceye tanık olan Niko bu nedenle oyunda büyük ölçüde depresyonist ve duygusal birisi olarak öne çıkmaktadır.

4

Niko Bellic ve Vladimir Mashkov arasındaki benzerlik.

Savaş sırasında Niko'nunda içinde bulunduğu 15 kişilik grup (çoğu Niko'nun köyden arkadaşları) içlerinden bir ve birkaç kişi tarafından ihanete uğramışlardır. Bu ihanetten yalnızca 3 kişi kurtulmuştur. Bunlar Niko, Florian Cravic ve Darko Brevic'dir. Niko, Florian veya Darko'nun gruba ihanet ettiğini düşünmüş ve onları öldüreceğine yemin etmiştir. 

Savaş Sonrası YaşamıEdit

Savaş sırasında ve sonrasında iş bulmak oldukça zorlaşmıştı. Niko'nun kuzeni Roman bu nedenle Amerika'nın Liberty City şehrine yerleşmiş, Niko ise Avrupa'nın yer altı işlerine girmiş ve insan kaçakçısı Ray Bulgarin için çalışmıştır. Niko'nun İtalya'ya insan kaçırması gereken gemi Adriyatik'de batmış ama Niko yüzerek kurtulmuştur fakat herşey ve herkes kaybolmuştur. Bunun üzerine Ray Bulgarin, Niko'yu gemiyi sabote etmek ve parasını çalmakla suçlamıştır. Niko ise Bulgarin'den kaçmak için kaçak olarak Amerika'nın Liberty City şehrine, kuzeni Roman'ın yanına gitmiştir.

Liberty City YaşamıEdit

Liberty City'ye Varış ve VladEdit

Niko, kargo gemisi Platypus'da 7 ay geçirdikten sonra sonunda kaçak olarak Liberty City'ye varır. Niko'yu kuzeni Roman karşılar. Niko ile Roman birbirlerini gördüklerine çok sevinirler. Roman sarhoş olduğu için aracı Niko kullanır ve beraber Roman'ın eski püskü evine giderler. Niko ve Roman eve girince Niko, Roman'a "Malikane bu mu?" diye sorar. Roman ise bunun geçici bir yer olduğunu söyleyerek olayı yatıştırmaya çalışır ama çok geçmeden gerçek anlaşılır. Roman küçük bir taksi durağına çalışıyordur. Ayrıca Roman, Rus ve Arnavut tefecilerden borç para alıp bu paralarla kumar oynamaktadır. Niko, Roman'ı bu bataklıktan kurtarmak için Liberty City'nin suç dünyasına kendisini atar. 

İlk olarak Niko, Roman'ın borç aldığı tefecilerden birisi olan Vlad Glebov için çalışmaya başlar. Vlad'in küçük tahsil işlerini halleder.

Niko birgün Roman'ın taksi durağına gider ve onu kederli bir şekilde görür. Roman, sevgilisi Mallorie'nin onu aldattığını düşünmektedir. Niko bunun üzerine sinirlenir ve Vlad'i uyarmak için Comrades Bar'a gider. Vlad'i Mallorie'den uzak durması için uyarır fakat Vlad onu küçümser. Niko, Vlad'i arabayla kovalarken Vlad'in aracı kaza yapar ve Niko, Vlad'i sol gözünden vurur. Artık Bellic kuzenlerin başında büyük bir bela vardır çünkü Vlad, Rus Mafya Babası Mikhail Faustin'in adamıdır. Niko bu arada Roman'ın aracılığı ile Michelle ile tanışır ve sevgili olurlar.

Mikhail Faustin, Dimitri ve Little JacobEdit

Çok geçmeden Roman, Niko'yu arar ve yardım ister. Niko gittiğinde Roman bir çöp konteynırında saklanıyorudr. Kafasını çıkartıp takip edildiğini söyler. Niko onun bir paranoyak olduğunu söylesede Faustin'in adamı Andrei yaklaşık ve AK-47'nin arkasıyla Niko'ya vurarak Niko'yu bayıltır.

6

Takım Elbiseli Niko Bellic

Beklenenin aksine Faustin, Vlad'e önem vermediğini ve Niko'nun kendisi için çalışmasını istediğini belirtir. Çalınacak 3 Televizyon karavanı vardır. Niko polis arabası bulup televizyonları çalar ve Faustin'e götürür. Niko ardından Faustin'in Porno Film işinden iş alması için Faustin'e yardım eder. Faustin çok geçmeden Niko'nun, ajan olduğunu düşündüğü Lenny Petrovic'i öldürmesini ister fakat Dimitri buna karşı çıkar çünkü Lenny Petrovic, ünlü Rus Mafyası Kenny Petrovic'in oğludur. Niko, Lenny'yi basit bir şekilde öldürür. Sonrasında Faustin'in kızını sevgilisini öldürür. Sonrasında Niko, Roman'ın Jamaika'lı uyuşturucu ve silah tüccari Little Jacob ile birkaç iş yapar. Niko, Faustin için kamyon yardımıyla bir depoyu patlattıktan sonra Dimitri telefon açar ve Niko ile görüşmek istediğini söyler. Niko ve Dimitri buluşup bir bankta otururlar. Dimitri, Petroviclerin Faustin'in ölümü karşılığında Dimitri'yi bağışlayacaklarını söyler. Niko kendisinin öldüren olduğunu söylediğinde Dimitri, Faustin'i öldürme karşılığında Niko'yuda bağışlayacaklarını söyler. Niko bunun üzerine Faustin'i öldürür. Dimitri, Niko'yu ödül vermek için depoya çağırır. Little Jacob'da bizimle gelmek ister. Jacob'la beraber depoya giden Niko orada ödül yerine hayatını zehir eden Ray Bulgarin ile karşılaşır. Anlaşılan Dimitri, Niko'yu satmıştır. Bulgarin ve Dimitri depodan kaçarken Niko ve Little Jacob, Dimitri ve Bulgarin'in adamlarını öldürüp polislerden kaçarlar. Polislerden kurtulduktna sonra Niko, Little Jacob'u Homebrew Cafe'ye bırakır.

Dimitri'nin Satması ile Yeni Bir SayfaEdit

Roman ve Niko bir ara sokakta buluşurlar. Niko olanları Roman'a anlatır. Roman olay karşısında aşırı tedirgindir. Öncelikle Roman'ın evine giderler fakat apartman yanıyodur. Sonrasında taksi durağına giderler fakat orasıda yanıyodur. Roman ne yapacağını bilemez. Niko ve Roman, Bohan'daki Mallorie'nin kuzenlerinin evlerine yerleşirler. Roman evi gördüğünde rahatlasada Niko halen tedirgindir.

Mallorie, Niko'yu görev alması için çocukluk arkadaşları Manny Escuela ve Elizabeta Torres ile tanıştırır. Niko, Manny'nin uyuşturucuya karşı verdiği savaşta ona yardım etmiş, Elizabeta'nınsa çalınan eroinlerini geri almıştır ve Niko, Elizabeta'ya eroinleri götürürken Michelle'nin polis olduğu ve gerçek adının Karen olduğu ortaya çıkmıştır. Elizabeta iyice paronayaklaşmış ve polislerin sürekli onu yakalayacağını düşünmeye başlamıştır. İçeri birden giren Manny Escuelave kameramanı Jay Hamilton'u hiç acımadan Niko'nun önünde kafalarına tek kurşun sıkarak öldürmüştür. Niko, Manny ve Jay'ın cesedini organ mafyasına götürmüştür fakat polisler Elizabeta'nın yerini belirlemiş ve 300 yıl hapse mahkum etmişlerdir.

Niko, Roman'ın internetten tanıştığı Brucie Kibbutz içinde birkaç araba hırsızlığı ve sokak yarışı yapar ve Manny aracılığıyla tanıştığı bir polis memuru olan Francis McReary için birkaç iş yapar. Francis yakında polis müdürü yardımcısı olacaktır fakat kirli bir geçmişi vardır ve birileri bunları anlatmakla ona şantaj yapmaktadır. Niko, şantaj yapanları temizler. 

Playboy X ve Dwayne ForgeEdit

Niko, Elizabeta aracılığıyla bir partide tanıştığı Playboy X için birkaç iş yapar. Playboy X'in ortağı Dwayne Forge hapise girdiği için herşey Playboy X'e kalmıştır. Niko, Playboy X'le birlikte Yusuf Amir isimli bir iş adamının inşaatını İtalyan Gangsterlerden temizler. Sonrasında Playboy X'i tehtit eden Marlon Bridges'i Niko tek başına temizler. Niko ve Playboy X, Playboy X'in tavan arası evinin terasında konuşurlarken birden Dwayne Forge kapıdan gelir. Niko sonrasında Playboy X için bir Striptiz Kulübünü basar ve müdürlerini öldürür. Bu olay Playboy X'in hoşuna gitmez ve Dwayne'i öldürmesini ister. Aynı şeyi hemen sonra Dwayne ister. Niko 2'sinden 1'ini öldürür. 

U.L. Paper ve McReary AilesiEdit

Niko sonrasında Karen (Michelle) aracılığıyla tanıştığı U.L. Paper için çalışmaya başlar ve istihbaratı güçlü olan Paper'dan yaptıklarına karşılık aradığı kişiyi bulmalarında kendilerine yardım etmesini ister. Sonrasında U.L. Paper için birkaç iş yapar ve Elizabeta aracığıyla tanıştığı Packie McReary ile büyük işler yapmaya başlar. Hatta bir keresinde Packie, abisi Derrick McReary ve iş ortağı Michael Keane ile büyük bir banka soygunu yapar.

McReary Ailesinde Yükselme ve Ray BoccinoEdit

Suç dünyasında git gide yükselen Niko, Packie aracılığıyla McReary Ailesi'nin lideri Gerry McReary ve Pegorino Ailesi için çalışan Ray Boccino ile tanışır. Niko, Ray Boccino ile aradığı adamları bulması için nir anlaşma yapar. Niko, Ray için birkaç iş yapacak, Ray'da Niko'ya aradığı adamları bulması için yardım edecektir. Niko, Ray'in alacaklarını tehsil edip 2.000.000$ değerindeki elmaslar konusunda ona yardımcı olur. Elmaslar için birkaç yahudi alıcı çıkar. Niko ve Ray için iş yapan motorcu Johnny Klebitz ile takası gerçekleştirmek için bir müzeye giderler. Tam pazarlık gelişirken birden elmasların gerçek sahibi Gay Tony'nin koruması Luis Fernando Lopez çatıdan belirir ve yahudilerden biri olan Mori Green'i öldürür. Yahudilerden Isaac Roth elmasları alıp kaçarken,  Johnny Klebitz parayı alıp kaçarken, Niko ise canını kurtarmak için müzeden kaçar. Pegorino ailesinde durum kritiktir. Ray Boccino, Pegorino Ailesi'nin saygın bir üyesi Phil Bell ile kaybedilen 2.000.000$ hakkında konuşmaktadır. Bu problemin sorumlusunun The Lost çetesi olduğunu düşünürler. Niko, The Lost'tan birkaç üyeyi halletsede ortaya birşey çıkmaz. 

Florian Cravic'i BulmaEdit

Ray Boccino, Niko'ya iyiliklerinden dolayı ödüllendirecektir. Niko'nun aradıklarından birisi Florian Cravic hakkında Talbot Daniels isimli bir adamın bilgisi olduğunu öğrenir. Niko, Roman'ı arayıp olay hakkında konuşunca Roman, Talbot Daniels'i tanıdığını, onunla bir​kaç defa kumar oynadığını söyler. Bunun üzerine Roman'ıda alıp Talbot Daniels'in yanına giderler. Daniels'le beraber Florian Cravic'in evine giderler. Niko, Florian'ın evini basar. Ancak Florian'da birkaç değişiklik meydana gelmiştir. Florian savaştan sonra eşccinsel olmuş ve isminide Bernie Crane olarak değiştirmiştir. Floran, Niko'ya hainin ya kendisi yada diğer adam Darko olduğunu söyler. Niko artık hainin Darko Brevic olduğuna emindir. Niko sonrasında Ray Boccino'nun yanına gider.

McReary Ailesinde Yükselmeye DevamEdit

Ray, Niko'dan elmasları alıp müzeden kaçan Isaac Roth'u öldürmesini ister. Niko, Isaac'ın kaldığı oteli basıp isteneni yapar. Sonrasında Niko, McReary Ailesi için birkaç iş yapar. Packie McReary Niko'yu telefonla arar ve Niko'nun sorunlu abisi Derrick McReary'ye yardım etmesini ister. Derrick kendi isteğiyle parkta kalıyodur. Niko yanına gider, Derrick biraz paranoyaklaşmıştır. Niko onun için birkaç iş yapar. Francis McReary, Niko'yu arar ve Derrick Mcreary'yi öldürmesini ister çünkü Derrick'in bir ispiyoncu olduğunu ve kendi hakkında bildikleri olduğuna inanıyodur. Derrick'de aynı şeyi Francis için ister. 2'si bir parkta buluşurlar. Niko ise onları göreceği mesafede bir çatı katından 2'sinden birisini öldürür. 

5

Niko Bellic'in Oyun Tanıtımındaki Görünümü

Niko sürekli yanında olduğu McReary Ailesi'nin cenazesine katılır. Bu sırada Gerry McReary'nin yakalandığını öğrenir. Ona bir hapishane ziyaretinde bulunur. Gerry'nin Elmasları ele geçirmek için bir planı vardır, koz olarak Ancelotti Ailesi'nin lideri Giovanni Ancelotti'nin kızı Gracie Ancelotti'yi kullanılacaktır. Niko, Packie McReary'den detayları öğrenir ve internetten Gracie'nin telefon numarasını alır. Niko, Gracie'yi test sürüşü bahanesiyle Ancoletti Ailesi'nden uzaklaştırır ve Gerry'nin ona bahsettiği eve götürüp Gordon Sargent'e teslim eder. Niko, Gerry ile bir kez daha buluşur ve sonunda elmasların sahibi Gay Tony ile iletişime geçer ve sonunda beklenen takas gerçekleşir, elmaslara karşı Gracie Ancoletti. Niko, Packie ile takasın yapılacağı yere gider. Elmaslar verinip Gracie alınır fakat birden Niko'nun hayatını zehir eden Ray Bulgarin ortaya çıkar ve adamlarına Niko ve Packie'yi öldürmelerini söyler. Niko ve Packie, Bulgarin'in adamlarını öldüre öldüre sonunda elmasları alan adamı bulurlar ama adam elmasları aşağı atar ve elmaslar bir çöp arabasına düşerler. 

Pegorino Ailesinde Köstebek Edit

Niko'nun tarzını beğenen Phil Bell, Niko'ya patronu Jimmy Pegorino'ya uğramasını söyler. Niko, Jimmy için birkaç iş yapar ama Pegorino Ailesi daha büyük bir sorunla karşılaşır. Ailede bir köstebek vardır ve LCPD'ye bilgi sızdırmaktadır. Bu köstebeklerden birisi Pegorino ailesinin içlerinden biriymiş gibi sevdikleri korumaları Anthony Corrado'dur. Niko, Anthony'yi yattığı hastanede öldürür. Fakat bir köstebek daha vardır. Bu köstebek ya Ray veya Phil'dir. Jimmy bir süre düşünüp Niko'yu arayacağını söyler. Aradığında ise köstebeğin Ray olduğunu ve onu öldürmesini söyler. Niko isteneni yerine getirir.

U.L. Paper, Niko'dan eski bir dostu Jon Gravelli'ye birkaç iyilik yapmasını ister. Niko, Jon için önce başkan yardımcısını korur, sonra şehre sahte para sokan koreli Kim Young-Guk'u öldürür ve son olarak Rusların kokain teslimatını sabote eder. 

Darko Brevic ile KarşılaşmaEdit

Niko'nun beklediği an sonunda gelmiştir. Darko Brevic, Bükreş'ten Liberty City'ye gelmiştir. U.L. Paper Darko'yu kendisi için Francis Intl. Airport'un kargo bölümüne bırakacaklarını söyler. Roman'da Niko'yla beraber gelmek ister. Hava Alanı görevlilerinden birisi Darko'yu minibüsten atar. Darko, Niko'yu ilk gördüğünde tanımaz ama Niko, "Ben kurtulanlardan biriyim." dediğinde Darko, Niko'yu tanır ve selam verip gülümser. Niko hesap sormaya başlar. Darko paraya sıkışık olduğu için 1.000$ gibi küçük bir para karşılığı ekibini sattığını itiraf eder. Darko diz çöker ve Niko'dan kendisini öldürürse büyük bir iyilik yapacağını söyler. Niko için karar vaktidir.

Anlaşma Yada İntikamEdit

Bu karardan sonra geçmişindeki kirli sayfaları kapatan Niko rahatlar ve patronu Jimmy Pegorino'dan bir telefon alır. Jimmy, Niko ile buluşmak ister. Buluştuklarında Jimmy, Niko'ya eroine bir alıcı bulduğunu söyler ve alıcı Dimitri Rascalov'dur. Niko ilk başta teklifi red etsede sonunda kabul eder. Niko olanları Roman ve Kate'e anlatır. Roman, Dimitri'yle anlaşmaya varmasını söyler, Kate ise ideallerinden vazgeçen bir adama saygı duymayacağını söyler. Bundan sonra Niko'nun 2 şıkkı vardır. Anlaşma yada intikam.

Anlaşma : Eğer Niko, anlaşmayı seçerse Dimitri, Niko ve Phil'e anlaşma sırasında ihanet eder. Niko ve Phil, Dimitri'nin hazırladığı tuzaktan kurtulup anlaşmadaki parayı tamı tamına alırlar. İstediğine ulaşamayan Dimitri, Roman ve Mallorie'nin düğününe Niko'yu vurması için bir suikastçi yollar ama suikastçi yanlışlıkla Roman'ı vurur. Niko suikastçiyi infaz edip son bir defa Dimitri'yle son bir oyun oynayacaktır. Niko ve Little Jacob, Pegorino'nun adamlarından birini takip ederek Dimitri ve Pegorino'nun saklandığı eski kumarhaneyi bulurlar. Dimitri kendine ihanet ettiği için Pegorino'yu öldürür. Niko, Dimitri'yi sonunda bulur ama Dimitri, Niko'yu görünce çatıya kaçıp helikoptere biner. Niko son anda helikoptere elleri ile tutunur ama Dimitri'nin adamlarından yediği bir tekmeyle suya düşer ve takibe botla devam eder. O sırada birden Little Jacob bir helikopterle belirir. 2 helikopterin birbirine attığı roketler sonucu 2 araçta yanmaya başlar. Little Jacob yanan helikopterden zorda olsa iner ama aynı zamanda Dimitri'de yanan helikopterinden kurtulmuşdur. Niko, Dimitri'yi bulur ve yaptıklarının bedelini hayatıyla ödetir.

İntikam : Eğer Niko intikamı seçerse Dimitri'nin Platypus gemisindeki uyuşturucu kargosuna baskın düzenler. Niko birçok adam öldürerek Dimitri'yi bulur ve öldürür fakat herşey bitmemiştir. Pegorino para ve uyuşturucular olmadığı için zarar eder ve bundan Niko'yu sorumlu tutar. İntikam için Niko'nun davetli olduğu Roman ve Mallorie'nin düğününe gider fakat yanlışlıkla Kate'i vurur. Niko, Roman ve Jacob, Pegorino'nun birkaç adamını takip ederek onun izini eski bir kumarhanede bulurlar. Ancak Pegorino bir bot ile kaçar, Niko'da onu motorsikletle takip ederken birden Jacob ve Roman bir helikopterle çıkagelir. Niko'da helikoptere atlar. Niko'ların helikopterinden ve Pegorino'nun botundan atılan roketatarlar sonucu 2 araçta yanar. Niko helikopterden indiğinde Pegorino'yu bulur ve kafasına bir AK-47 mermisi sıkarak işini bitirir.

LCPD DosyasıEdit

Soyadı: Bellic

Adı: Niko

Yaşı: 30

Doğum Yeri: Yugoslavya

Bağlantılar: Rus ve Batı Hint Adalarından Suçlularla Bağlantısı Var.

Suç Kaydı: 2008 - Büyük Oto Soygunu

Notlar ; -Doğu Avrupa'dan Liberty City'ye yeni göçmüş bir göçmen.

-Belirli bir suç örgütüne üye değildir.

İşlediği CinayetlerEdit

Bledar Morina Roman'ı dövdüğü için
Kalem Vulaj Roman'ı dövdüğü için
Dardan Petrela Roman'ı dövdüğü için
Ivan Bytchkov Vlad'in emriyle, Roman'ın Taksi Durağını soymayı planladığı için (Seçime bağlı.)
Vlad Glebov Roman'ın sevgilisi Mallorie'ye sulandığı için
Lenny Petrovic Mikhail Faustin'in emriyle, köstebek olduğu düşünüldüğü için
Jason Michaels Mikhail Faustin'in emriyle, Faustin'in kızıyla çıktığı için
Mikhail Faustin Dimitri Rascalov'un emriyle, Kenny Petrovic'in oğlu Lenny Petrovic'in intikamını almak için
Lyle Rivas Brucie Kibbutz'un emriyle
Tom Rivas Brucie Kibbutz'un emriyle, Brucie'ye borcunu ödemediği için
Charlie (GTA IV) Niko, Johnny ve Playboy X'i yakalamaya çalıştığı için 
Clarence Little Francis McReary'nin emriyle (Seçime bağlı.)
Tom Goldberg Francis McReary'nin emriyle ((Seçime bağlı.)
Marlon Bridges Playboy X'in emriyle, Playboy X'e şantaj yaptığı için
Cheris Glover Dwayne Forge'a ihanet ettiği için (Seçime bağlı.)
Jayvon Simson Dwayne Forge'ın emriyle, Dwayne Forge'a ait parayı geri almak için
Jose Trunchez Dwayne Forge'ın The Triangle Club'a yeniden sahip olması için
Javier Trunchez Dwayne Forge'ın The Triangle Club'a yeniden sahip olması için
Jesus Trunchez Dwayne Forge'ın The Triangle Club'a yeniden sahip olması için
Playboy X veya Dwayne Forge Birbirlerinin emriyle (Seçime bağlı.)
Roman's Kidnapper Roman'ı kurtarmak için
Oleg Minkov U.L. Paper'in emriyle 
Adam Dimayev U.L. Paper'in emriyle
Eduard Borodin U.L. Paper'in emriyle
Anthony Spoleto Gerry McReary'nin emriyle, Arnavutların ve Ancoletti'lerin arasını açmak için
Frank Garone Gerry McReary'nin emriyle, Arnavutların ve Ancoletti'lerin arasını açmak için
Eddie Low Niko'nun kendini koruması için
Bucky Sligo Derrick McReary'nin emriyle 
Derrick McReary veya Francis McReary Birbirlerinin emriyle (Seçime bağlı.)
Tenny Bedavidez Ray Boccino'ya olan borcunu ödemediği için
Joseph DiLeo Ray Boccino'nun elmaslarını çaldığı için
John Barbarosa Ray Boccino'nun elmaslarını çaldığı için
Luca Silvestri Ray Boccino'nun elmaslarını çaldığı için
Jim Fitzgerald Johnny Klebitz'in çaldığı 2.000.000$'ı bulmak için
Isaac Roth Ray Boccino'yu ölümle tehtid ettiği için
Charles Matteo Pegorino Ailesi'ni Rusların kokain teslimatını çaldığından dolayı Ruslara ispiyonlamakla tehdit ettiği için 
Kim Young-Guk John Gravelli'nin emriyle şehre sahte bankotlar soktuğu için
Anthony Corrado Jimmy Pegorino'nun emriyle, FIB'a Pegorino Ailesi hakkında bilgi sızdırdığı için
Ray Boccino Jimmy Pegorino'nun emriyle, bir köstebek olduğundan şüphelenildiği için
Darko Brevic Niko'ya ve ekibine savaş yıllarında ihanet ettiği için (Seçime bağlı.)
The Killer Roman Bellic'i öldürdüğü için (Anlaşma Seçiminde)
Jimmy Pegorino Kate McReary'yi öldürdüğü için (İntikam Seçiminde)
Dimitri Rascalov Niko'ya ihanet ettiği ve onu öldürmeye çalıştığı için 

Dış GörünüşEdit

Niko'nun kahverengi saçları ve ela gözleri vardır. Biraz dağınık gözüken sakalıyla beraber tam bir katil görünüşüne sahiptir. Niko ağır veya kaslı değildir. Niko ağır ve kaslı değildir fakat Niko yinede bir kavga sırasında karşısındakine hasar verecek güçtedir. Niko'nun boyu 1.88 m'dir. Niko'nun sol kaşının üzerinde bir yara izi vardır. Aynı yara izinin Florian Cravic'dede olduğundan yola çıkarak savaşta çıkma olasılığı yüksektir. Aynı zamanda Niko değişik bir burun ve kulak yapısınada sahiptir.

Niko, Liberty City'ye ilk geldiğinde içinde gri bir içlik, üstünde fermuarları kapalı turuncu bir ceket ve onun üstünde kahverengi fermuarları açık bir ceket vardır. Ayrıca oyun öncesi tanıtımlarda elinde parmaksız bir eldiven olmasına rağmen bu eldiven oyunda yoktur.

Diğer BilgilerEdit

 • Niko Bellic, askeri geçmişi olan 2 ana karakterden biridir. Diğeri Victor Vance'dir.
 • Niko, fiziksel görünüş olarak "Behind Enemy Lines" filmindeki Sasha karakterine oldukça benzemektedir. Film Bosa ve Hersek'te geçmekte olup Bosna Savaşı'nı anlattığı için Niko'nun Sasha karakterinden esinlenerek yaratılma olasılığı yüksektir fakat bu konu hakkında kesin bir bilgi yoktur.
 • Niko'nun sol kaşındaki yara izinin aynısı savaş arkadaşı Florian Cravic (Bernie Crane)'dede vardır. 
 • Niko'nun köyünden ismi Mila Tadic olan bir çocukluk aşkı vardır. Roman arkadaşlık aktivitelerinde bundan bahseder.
 • Oyun öncesi tanıtım video ve posterlerinde Niko sürekli parmaksız bir eldiven giymektedir fakat oyunda böyle bir eldiven hiçbir mağazada yoktur.
 • Oyunun önceki Beta versiyonunda Niko'nun saçı daha kalın ve uzundu. 
 • Niko hiçbir zaman oyunda görevler dışında bayanlara vurmaz. Bu oyuncu kontrolünde değildir.
 • Niko, Bosna Savaşında helikopter kullandığı için oyundada helikopter kullanabilir.
 • Niko, GTA IV Era'da en çok görevde gözüken karakterdir.
 • Niko tüm GTA serilerinde en fazla görevde gözüken karakterdir, 97 görevde görülür. (Birinci Carl Johnson, 104 görevde görülmüştür.)
 • Niko, Avrupa'da doğup büyüyen tek GTA ana karakteridir.
 • Niko, 2011 Guiness Rekorlar Kitabında seçilen 50 favori oyun karakteri listesinde 13. sırada yer almıştır.
 • Niko patronlarından bir çoğunu öldürmüştür.
 • Niko, Amerika dışında doğmuş 2 GTA Ana Karakterinden birisidir. Diğeri Huang Lee, Hong Kong/Kowloon'da doğmuştur.
 • Niko'ya bazı buglu aynalardan bakınca saçının ön tarafı yeşil gözükmektedir.

Ayrıca...Edit

bakınız... Niko Bellic/Galeri

Bellic Kuzenler

Bellic Ailesi

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.